...Warren Buffet

Meno Warren Buffet sa už dávno stalo synonymom úspechu v investovaní a podnikaní. Warren Buffet je ostatnými investormi obdivovaný hlavne pre svoju schopnosť predvídať vývoj na burze. Je to pán investor, ktorý je na vrchole pomyselného podnikateľského a investičného trónu. A nielen to. Je to človek, ktorý dal na dobročinné účely miliardy dolárov!

 

 
Aké je tajomstvo jeho úspechu?

Cit pre investovanie dostal malý Warren, ktorý sa narodil v roku 1930 v Omahe, už do vienka – jeho otec bol maklér. Warren Buffet svoje prvé daňové priznanie podal už ako trinásťročný a svoj prvý podnikateľský plán mal už v pätnástich rokoch. S kamarátom si kúpili hrací automat na loptičky a za pár mesiacov už mali také automaty tri. Prvé podnikanie bolo úspešné.

Warren Buffet študoval na Kolumbijskej univerzite, kde ho výrazne ovplyvnil profesor Benjamin Graham a jeho kniha Inteligentný investor. Po škole sa dostal do sveta investovania a jeho nákupy na burze boli už od začiatku veľmi úspešné. Získal čuch na peniaze, ktorý mu zostal až dodnes.

Už vo svojich tridsiatich piatich rokoch získal rozhodujúci podiel v textilnej firme Berkshire Hathaway a o päť rokov neskôr sa stal jej firemným prezidentom. Táto firma dnes investuje do poisťovníctva, klenotníctva, ale aj potravinárstva. V slávnej americkej firme Coca-Cola vlastní sedempercentný podiel.

Najznámejší je jeho legendárny odhad a presvedčenie na takzvanom medveďom trhu - tak sa hovorí trhu, keď je v poklese, v rokoch 1973-1975. Buffet veľmi dobre odhadol, že akcie Washington Postu sa predávali iba za zlomok skutočnej hodnoty. Ceny akcií Washington Postu však „našťastie pre Buffeta“ stále klesali. Tam kde všetci predávali, Buffet nakupoval. Ako trh padal, Buffet kupoval stále viac. Na konci roku 1975 mal Buffet kúpou akcií ešte stratu päť percent. O rok neskôr však dosiahol výnos stoštyridsaťsedem percent! Tomu sa povie čuch na investovanie.

Najbohatší muž na svete je aj najveľkorysejší
Warren Buffet sa už tento rok v marci stal najbohatším mužom našej planéty a jeho majetok sa odhaduje na neuveriteľných 62 miliárd dolárov. Predbehol tak Billa Gatesa, ktorý bol dlhé roky na prvej priečke a spadol až na tretie miesto s majetkom 58 miliárd dolárov. Títo muži však medzi sebou nesúťažia, kto bude mať najviac amerických dolárov. Ich doláre putujú totiž tam, kde sú najviac potrebné – medzi najchudobnejších, chorých alebo nevládnych.

Warren Buffet nie je len najbohatším mužom, ale aj najveľkorysejším. V uplynulých piatich rokoch venoval na dobročinné účely alebo lekársky výskum neuveriteľných štyridsať miliárd dolárov. Bill Gates sa umiestnil na druhom mieste, ale vo filantropii za Buffetom výrazne zaostáva, keď do boja proti chudobe a AIDS zatiaľ venoval „len“ 3,5 miliardy dolárov.

„Kto šetrí má za tri“

Warren Buffet je šetrný človek, ktorý vedie úplne jednoduchý život. Jeho ročný plat je „len“ stotisíc dolárov a zarobí podstatne menej ako iní porovnateľní manažéri. Vlastní jeden dom v Dundee, ktorý kúpil pred päťdesiatimi rokmi. A aj keď má možnosť kúpiť si veľa iných domov, zostáva stále bývať v tom istom. Tento najvplyvnejší investor vôbec nevlastní mobilný telefón - väčšina iných burzových maklérov by si také niečo nevedela ani predstaviť. Na jeho stole by ste tiež darmo hľadali počítač, pretože tam žiadny nemá. Nemá dokonca ani osobného šoféra – svoj Cadillac si riadi sám.

So svojou prvou manželkou Susan Thompsonovou, ktorá zomrela v roku 2004, má tri deti. A keď si myslíte, že svoj obrovský majetok zdedia jeho potomkovia, ste na veľkom omyle. Nie že by bol lakomý, ale na dedenie veľkých majetkov z generácie na generáciu má svoju filozofiu. Sám povedal, že „svojím deťom dá toľko, aby si mohli vybrať, čo chcú robiť, ale nie toľko, aby mohli nerobiť nič.“

Buffet je už dva roky rozhodnutý, že postupne predá osemdesiatpäť percent majetku, ktorý má v Berkshire Hathaway a peniaze použije na dobročinnosť. Bill Gates je jeho dobrým priateľom a väčšina Buffetových dolárov pôjde do nadácie Billa Gatesa a jeho manželky Melindy.

Finančný magnát, ktorý sa zatiaľ nechystá do dôchodku dokonca spolupracuje na animovanom seriáli s Christopherom Weberom, ktorý má naučiť deti správnym finančným návykom. Tento rok oslávi 78 narodeniny a už vlani oznámil, že hľadá svojho mladšieho nasledovníka. Každý investor však vie, že Warren Buffet bude len ťažko nahraditeľný.

Warren Buffet je človek, o ktorom sa bude v škole investovania hovoriť vždy. Je to investor, ktorému sa splnil sen, pretože vynikal v tom, v čom bol a stále je najlepší. Nie nadarmo ho americký časopis Time zaradil medzi sto najvplyvnejších mužov našej planéty. Warren Buffet je už od pätnástich rokov dieťaťom šťasteny.

 Zdroj:magazin.atlas.sk/biznis/uspesni-muzi/241239/warren-buffet-takto-to-robi-najbohatsi-muz-na-svete