Sebadôvera 

Sebadôveru možno chápať ako presvedčenie. Presvedčenie, že si dokážeme zabezpečiť hlavné potreby. Presvedčenie, že sme schopní vyrovnať sa s problémami. Sebadôvera bude odôvodnená, keď si budeme veriť odôvodnene. A bude zdravá, ak budú zdravé naše spôsoby riešenia problémov, dosahovania cieľov. 

 

Za jeden deň sa v dosahovaní cieľov a komunikácii radikálne nezlepšíme. Ale kde by sme boli dnes, keby sme si postupný program zlepšovania boli vytýčili pred piatimi či desiatimi rokmi? Kedy sa konečne rozhodneme pre rozvážny pohyb smerom vpred? Jeden krôčik môžeme urobiť hneď teraz. 
Učme sa od najlepších
Čo konkrétne robia majstri komunikácie takého, že sa im darí ľahšie vychádzať s ľuďmi, lepšie ich motivovať a presviedčať? Čo im umožňuje dosahovať takým účinným spôsobom ciele, ktoré si vytýčili?
Tieto otázky si položili koncom sedemdesiatych rokov dvadsiateho storočia americkí výskumníci. Vzniklo neurolingvistické programovanie. Disciplína, ktorá, populárne povedané, skúma štruktúru úspechu. Pri pozorovaní výnimočne úspešných ľudí sa zistilo, že sa podvedome riadia určitými princípmi. Najdôležitejšie štyri princípy tvoria pevný základ, na ktorom stavajú všetky vyspelejšie komunikačné techniky. Povedzme si o nich viac.
Princíp 1: Mať presne stanovený cieľ
Peter sa práve vrátil z diskotéky. Je akýsi sklamaný. Konštatuje, že "dnes to nebolo ono". Pritom atmosféra, ľudia, hudba - to všetko bolo také isté ako pred týždňom. A vtedy sa výborne bavil. Pred očami sa mu náhle vynorí obraz dievčaťa. Tej čiernovlásky, ktorú si na diskotéke všimol minulý týždeň. To je ono! Teraz si uvedomuje, že tajne dúfal, že sa s ňou v dnešný večer zoznámi. Tajne dúfal, ale nepoložil si to za cieľ. Hral sám pred sebou, že na diskotéku ide kvôli zábave.
Werner je známy v spoločenskej smotánke Nemecka ako charizmatický džentlmen a sympatický zvodca. Rozpráva v televízii o svojich postupoch: "Presne si zistím, čo sa danej žene páči. Niekedy najmem aj súkromného detektíva. Pre Evu som nekupoval len tak nejaké kvety. Bol som si istý, že ju najviac dojmú tmavočervené ruže s rozvinutými lupeňmi."
Možno, že rola zvodcu a rola slušného človeka sa v očiach niektorých čitateľov celkom nezhodujú. Od Wernera sa ale môžeme naučiť dôležitú vec. Formulovať naše ciele konkrétne a presne.
Princíp 2: Rozvíjať svoju vnímavosť
To, aké je netrénované vnímanie povrchné, dokazujú nevydarené fotografie. Možno na nich vidieť mnohé veci, ktoré fotograf nezaregistroval. Rušivé odblesky slnka, prečnievajúce konáre, kúsok fotografovho palca. Na niektorých obrázkoch sú postavy dospelých dokonca bez hlavy, a tak nevedno, prečo sa pri nich stojace deti tak milo usmievajú.
Výnimoční ľudia si robia zo svojich očí, uší, zo všetkých svojich zmyslov najlepších spojencov. Nová majsterka sveta v pokri vysvetľovala novinárom svoje víťazstvo takto: "Ja jediná som si všimla, že sa Paulovi občas chveje chlp na nose. Bolo to vo chvíľach, keď dostával dobré karty." 
Snáď najmenej rozvíjaným, najviac zanedbaným zmyslom v našej kultúre je čuch. Mohlo by sa zdať, že ľudia s výnimočne dobrým, výnimočne vytrénovaným čuchom sa môžu v súčasnosti uplatniť iba ako chabá náhrada policajných psov. Omyl! Majú veľmi dobre platené povolanie. Sú z nich parfumári. Na svete je niekoľko stovák parfumárov. Tých skutočne špičkových je zhruba sto. Každý z nich zarába ročne vyše päťstotisíc mariek. Z toľkých peňazí by mohol pokojne zamestnávať stovku slovenských vysokoškolských učiteľov a ešte by mu zvýšilo na slušné živobytie.
Princíp 3: Rozvíjať svoju flexibilitu
Skutočný expert sa neuspokojí s nájdením jediného riešenia. Navrhne ich viacero. Jedno pre prípad, že bude svietiť slnko, to druhé do dažďa. A ďalšie trebárs pre prípad tajfúnu. Aj naši dedovia, keď si hľadali životnú partnerku, túžili po dievčati "do koča i do voza".
Niekedy prehlasujeme problém za neriešiteľný iba preto, že naň nezaberá osvedčený postup. Postup, ktorý sme používali posledných desať rokov. Skúsme urobiť niečo iného! Skúsme čosi zmeniť. Spomeňme si na Edisona a jeho metódu stovák pokusov a omylov. Alebo sa uchýľme k priemyselnej špionáži. Ako konkrétne to robia tí, ktorým sa problém darí riešiť? 
Víťazi chápu nečakané okolnosti ako príležitosť niečo sa naučiť. "Toho nič neprekvapí" je poklona, určená pružným, flexibilným ľuďom. 
Princíp 4: Rešpektujme model sveta druhých ľudí
Poznáme to všetci. Niektorí ľudia sú k iným hluchí, slepí, poprípade necitliví. Ako by sme len ocenili, keby sa na veci dokázali pozrieť aj z nášho stanoviska! Samozrejme, aj my samotní stúpneme v očiach našich blížnych, ak sa dopracujeme k vyššej vnímavosti.
Miltona Ericksona, legendárneho amerického terapeuta, postavili raz pred ťažký prípad. Mal liečiť pacienta psychiatrie, ktorý si sám pre seba mrmlal nejakou nezrozumiteľnou hatmatilkou. Navyše s nikým nechcel komunikovať. Ericson dal nahrať na pásku pacientove prejavy. Študoval ich a naučil sa rozprávať rovnakým spôsobom. Ba čo viac, naučil sa chodiť a dýchať tak ako pacient. Potom sa danému mužovi prihovoril jeho "rečou". Muž bol prekvapený . Ericsonov prejav mu bol známy. Bol preňho prijateľný. Po nejakej chvíli túto zdvorilosť Ericsonovi vrátil. Oslovil ho korektnou, gramaticky správnou angličtinou. Bol to začiatok jeho uzdravenia.
Doprajme častejšie druhým ľuďom svet, v ktorom žijú. A oni budú ochotnejší vstúpiť do toho nášho. Predstavme si napríklad, že náš nový šéf si prehnane potrpí na rôzne výkazy, grafy a tabuľky. Práve sa chystáme zažiadať o zvýšenie platu. Prečo mu nepodať žiadosť v podobe štatistiky, s úhľadne usporiadanými stĺpcami čísel a údajov?
Pre tých, ktorým teória nestačí. Precvičovanie princípov v praxi
Ciele. Myslite na jeden zo svojich cieľov. Prestavte si konkrétne , čo budete vidieť, počuť, cítiť takého, čo vám umožní zistiť, že cieľ je dosiahnutý. Doslova premeňte vytúžený stav na konkrétne farby a tvary. Na konkrétne chute, vône, slová, tváre, scény, pocity. Príjemné pocity! (Ak sa po dosiahnutí cieľa nebudete cítiť lepšie, načo ho realizovať?) Po tomto cvičení vaša pravá mozgová pologuľa lepšie pochopí, o čo vám ide. A bude vás v dosahovaní cieľa oveľa ochotnejšie podporovať.
Päť minút úprimného záujmu. Cvičte sa v skúmaní vnútorného sveta iných ľudí. Nabudúce, keď s niekým nadviažete rozhovor, položte si za cieľ vypočuť ho. Zaujímajte sa o jeho názory, jeho pocity, jeho problémy, plány a sny. Na päť minút zabudnite na seba. Ak sa aj vaše názory líšia s názormi spolubesedníka, ak ste aj práve prišli na skvelé riešenie jeho problému, nemusíte to hneď roztrubovať. Tým iba míňate čas na oznamovanie niečoho, čo už aj tak viete. Sústreďte svoj záujem na to, čo nepoznáte. Na to, čo sa chcete dozvedieť. Vnímajte človeka pred vami ako neprebádaný, exotický ostrov, pri ktorom ste práve zakotvili. Kľúčom k jeho objavovaniu je váš úprimný záujem. A kľúčom k jeho srdcu tiež.

 Na to, aby ste dosiahli stav stopercentnej sebadôvery, musíte sa naučiť včleniť, kontrolovať, prispôsobiť, spracovať a vyvážiť všetkých týchto 7 prvkov do rutiny Vášho bežného dňa.

1 – Stav mysle
2 – Fyzický vzhľad
3 – Vkus
4 – Schopnosť počúvať
5 – Nestabilita
6 – Prax
7 – Finančná stabilita

1 – Stav mysle

Aby ste toto dosiahli, budete si musieť osvojiť filozofiu budovania sebadôvery.

Čo to znamená? Ak si vytvoríte myšlienky o sebadôvere a budete praktizovať určité cvičenia, Vaše telo na to bude reagovať a postupne prejaví sebadôveru. No predtým, ako sa tam môžete dostať, musíte sa na seba úprimne zahľadieť. Musíte sa naučiť využívať svoje silné stránky a zbaviť sa – alebo prinajmenšom minimalizovať – svoje slabosti.

Napríklad – ak máte pocit, že zajakávanie je Vašou slabosťou, ktorá prispieva k nedostatku sebadôvery, potom si precvičujte rozhovor s čím väčším počtom ľudí, kým tento Váš nedostatok úplne neodstránite.

Musíte rozvíjať svoje osobne návyky, ktoré Vás dostanú do správneho stavu mysle a udržia Vašu reťaz sebadôvery v plnej funkcii. Vyskúšajte nasledujúce kroky, ktoré Vás udržia byť motivovaným:

 Pozitívne sa motivujte: Každé ráno, predtým ako opustite dom, si nahlas povedzte, “Dobre ráno. Vyzerám a cítim sa výborne. Dnes bude úžasný deň. Dnes sa usmejem a pozdravím 5 ľudí, ktorých nepoznám”.Vytvorte si zoznam Vašich silných stránok: Napíšte 10 vlastností, ktoré Vás spravia neoceniteľným pre akéhokoľvek človeka, ktorý bude mať to šťastie, že sa mu podarí získať si Vašu pozornosť a čas (musíte rozmýšľať takýmto spôsobom, aby ste získali sebadôveru).

Zmeňte svoj negatívny pohľad na pozitívny: Ak ste slobodný, necíťte sa kvôli tomu deprimovaný. Namiesto znepokojovania sa kvôli tomu, že ostanete sám; tešte sa, že ešte máte možnosť stretnúť veľa žien.

2 – Fyzický vzhľad

Váš fyzický vzhľad plní veľmi dôležitú úlohu v miere Vašej sebadôvery. Nezáleží ani tak na tom, aký máte zo seba pocit Vy, ale aký pocit vo Vás vytvárajú iní ľudia.

Logicky – čím lepšiu fyzickú kondíciu máte, tým viac sa Vás vzhľad blíži k tomu, čo spoločnosť považuje za atraktívne. A to je veľmi dôležitá súčasť Reťaze Sebadôvery.

 Preto by ste teda mali pravidelne cvičiť, zdravo sa stravovať a stáť rovno.

 

 3 – Váš vkus

 Možno Vás to nepoteší, ale aj šaty, ktoré nosíte, určujú to, ako sa k Vám budú ľudia – či už Vaši známi, alebo aj cudzinci – správať. To následne ovplyvni Vaše pocity, čo ďalej ovplyvní stav Vašej mysle, čo napokon ovplyvní aj Vašu sebadôveru. Pochopili ste?

 

Ak chcete byť stále stopercentne sebaistý, musíte sa aj stále pekne a vkusne obliekat. Inak sa budete podvedome cítiť menejcenný a skôr ako si to stihnete uvedomiť, prejaví sa to navonok ako nervozita.

 

 

 4 – Schopnosť počúvať

 

 

To, že ste stále jediným kto rozpráva, ešte neznamená, že aj máte najvyššiu sebadôveru. Buďte pre zmenu na chvíľu ticho a počúvajte. Tým, že sa budete pýtať otázky s otvorenou odpoveďou, necháte rozprávať viac ostatných.

 

 

 

Pomôže Vám to nielen zakryť Vašu nervozitu; ponúkne to tiež týmto ľuďom niečo iné, na čo sa môžu zamerať – v tomto prípade – ich samých. Budú si tak o Vás myslieť, že ste úžasný spoločník – stačí ich len nechať rozprávať.

A pamätajte: Ak budete odpovedať na ich otázky, nerozprávajte príliš veľa. Vaša odpoveď nech je jednoduchá a stručná – hlavne ak ste niekoho práve po prvýkrát stretli. Čím viac budete rozprávať, tým skôr poviete niečo hlúpe, z čoho budete následne nervózny, čo bude viesť k negatívnemu stavu Vašej mysle a napokon aj k zníženiu Vašej sebadôvery; čo vedie k ešte väčšej nervozite a čo vedie k väčšiemu zajakávaniu… Pochopili ste?

 5 – Nestabilita

To, že sa dnes cítite sebaisto ešte neznamená, že sa tak budete cítiť navždy, alebo hoci aj zajtra. Podobne to, že ste stratili svoju sebadôveru ešte neznamená, že ste ju stratili navždy. Je veľmi dôležité, aby Vaše očakávania mali reálny základ. Vďaka tomu sa budete vždy vedieť preniesť cez nepríjemné situácie.

Človek je tvor spoločenský; nanešťastie, mnohých z nás to vedie k tomu, že prikladáme príliš veľkú váhu názorom ostatných. Preto je pre nás veľmi jednoduché prejsť z úžasnej sebadôvery do hlbokej depresie, ktorá sa zakladá iba na tom, ako nás niekto zhodnotil. Kľúč, ako si poradiť s kritikou a odmietnutím je očakávať to a nebrať si to osobne, ak sa to náhodou stane.

Pamätajte: Vždy narazíte na ľudí, ktorí Vás nebudú mať radi alebo sa im nebudete páčiť. A ak sa to stane, jednoducho im nevenujte svoju pozornosť.

6 – Prax

Zdokonalenie Vašich sociálnych zručností bude mať určite obrovský vplyv na Vašu sebadôveru. Veľa ľudí strávi mnoho rokov zlepšovaním svojich sociálnych znalostí – a Vy by ste mali robiť to isté.

Precvičte si Vaše sociálne zručnosti tým, že sa budete riadiť podľa nasledujúceho plánu:

Týždeň prvý: Rozhodnite sa, že sa denne usmejete aspoň na 5 ľudí a neobmedzujte sa iba na krásne ženy. Zvyknite si byť priateľskejší aj k ženám, aj k mužom – či už vyzerajú dobre alebo nie, či sú vysokí alebo nízki, chudí alebo tuční, mladí alebo starí…

Týždeň druhý: Robte to isté ako v týždni prvom, ale k úsmevu pridajte ešte aj pozdrav.

Týždeň tretí: Po úsmeve a pozdrave sa budete postupne cítiť dostatočne sebaisto začať aj krátky rozhovor s priateľsky vyzerajúcimi ľuďmi vo výťahu alebo počas čakania v rade.

Týždeň štvrtý: Keď sa raz naučíte umeniu viesť krátky rozhovor, objavíte niečo neobyčajné – sebadôvera sa stane Vašou súčasťou!

A ak niekedy náhodou narazíte na nejakého nespoločenského jedinca, ktorý Vás bude hrubo ignorovať, netrápte sa. Spomeňte si na 5. prvok reťaze sebadôvery (nestabilita) a jednoducho mu nevenujte pozornosť.

7 – Finančná stabilitaPosledný prvok nie je až natoľko dôležitý ako ostatne prvky, no historicky daná rola muža ako živiteľa rodiny spôsobuje tlak na každého muža. Aby sa muž cítil sebaisto, finančný úspech je nevyhnutný.

Nemusíte byť milionárom, mať však nejaký smer, odhodlanie, ciele alebo finančnú stabilitu Vám môže pomôcť odstrániť časť stresu a zlepšiť Vašu sebadôveru.