...Robert t. Kiyosaki

Kiyosaki

Kiyosaki: bohatý otec, chudobný otec

Kiyosaki: bohatý otec, chudobný otec

Robert T. Kiyosaki je známym podnikateľom, investorom, ale hlavne autorom motivačných kníh o dosahovaní finančnej gramotnosti a nezávislosti. Preslávil sa hlavne knihou „Bohatý otec – chudobný otec“ , v ktorej porovnal dva rozdielne prístupy k životu a investovaniu.

Robert Toru Kiyosaki sa narodil v roku 1947 potomkom Japonských imigrantov na Havaji, kde aj vyrastal. Jeho otec bol najskôr učiteľom na miestnej strednej škole, neskôr sa stal školským inšpektorom. Vďaka nemu sa Robert dostal na miestnu strednú školu Hilo, kam v tom čase chodievali hlavne deti z bohatých rodín.

Tu stretol aj svojho dobrého priateľa Michaela. Spolu s ním pracoval v obchode Michaelovho otca, ktorý chlapcov učil zásadám správneho riadenia biznisu a osobných financií. Hoci Michaelov otec nedokončil ani strednú školu, bol oveľa bohatší a vyznal sa v peniazoch podstatne viac než Robertov otec, ktorý mal ukončenú vysokú školu. Na Roberta jeho názory veľmi zapôsobili, a preto sa rozhodol snažiť sa v živote riadiť jeho radami.

Po skončení strednej školy sa prihlásil na vojenskú akadémiu v New Yorku, ktorú úspešne absolvoval v roku 1969. Potom niekoľko rokov pracoval ako námorník na obchodných lodiach, ktoré premávali po celom svete. Nakoniec však bol povolaný do boja vo Vietname, kde slúžil ako pilot helikoptéry.

V roku 1974 sa Kiyosaki opäť vrátil do civilného života. Zamestnal sa v spoločnosti Xerox ako obchodník, pretože sa chcel naučiť predávať. V roku 1977 si Kiyosaki založil svoju prvú firmu, ktorá vyrábala peňaženky. Biznis bol relatívne ziskový, ale ako Kiyosaki sám priznal, dopustil sa pri ňom niekoľkých začiatočníckych chýb.

Neskôr si založil ďalšiu firmu, ktorá produkovala tričká a módne doplnky. Táto firma mala veľký úspech, pričom sa Kiyosaki čoskoro stal milionárom. Lenže, ani jemu sa nevyhli zlé časy. Potom ako zle investoval do nehnuteľností a akcií a jeho firme sa prestalo dariť sa dostal v roku 1985 do bankrotu. Z podnikania mu však ostali nielen veľké dlžoby, ale aj cenné skúsenosti, ktoré mu zabezpečili, že nikdy potom už takto hlboko nepadol.

Krátko potom založil ďalšiu firmu, ktorá sa špecializovala na coaching, tréningy a rozvoj finančnej gramotnosti. Kiyosaki začal pôsobiť ako motivačný rečník a coach na seminároch po celom svete, pričom využíval svoje bohaté skúsenosti z minulosti. Tento podnik bol výnimočne úspešný a z Kiyosakiho sa vďaka nemu po pár rokoch opäť stal multimilionár. V roku 1994 si dokonca mohol dovoliť ako 47-ročný odísť do dôchodku.

Kiyosaki potom ale nezostal len nečinne sedieť. Opäť začal investovať do realít, v čom sa mu už dobre darilo. V roku 1997 napísal svoju najznámejšiu knihu „Bohatý otec – chudobný otec“, v ktorej porovnal pohľady svojho otca a otca svojho kamaráta Michaela na život a na peniaze. Kým jeho vlastný otec bol v oblasti podnikania a investovania chronický pesimista a videl len „prečo sa niečo nedá“, ten Michaleov sa vždy snažil udržiavať konštruktívny prístup. Preto Kiyosaki v tejto knihe okrem konkrétnych zásad správy majetku vyzdvihuje hlavne pozitívne myslenie a ochotu byť stále aktívny.

Postupne začal Kiyosaki písať ďalšie knihy, v ktorých sa detailnejšie zaoberá niektorým aspektom budovania finančnej nezávislosti a investovania. Venuje sa v nich napríklad investovaniu do realít, úspešnosti v predaji alebo zabezpečeniu na dôchodok. V roku 2007 napísal spolu s miliardárom Donaldom Trumpom knihu „Prečo chceme, aby ste boli bohatí“, kde spolu radia ľuďom, ako sa stať bohatými a tak pomáhať celej spoločnosti. V súčasnosti je stále aktívnym autorom a vystupuje aj na mnohých seminároch.

 Zdroj:https://www.kiyosaki.sk/kto-je-kiyosaki/

... 

   Hoci niektorí kritici sa k dielam Kiyosakiho stavajú skepticky , odporúčam preštudovať jeho bibliografiu ,

nebojte sa  čas tomu venovaný bude stáť za to 

                                                                              Ivan