Kiyosakiho legenda

Kiyosakiho legenda

Kiyosaki

Kiyosaki - spisovateľ, alebo podnikateľ?

Hoci sú knihy Roberta Kiyosakiho veľmi populárne a známe takmer na celom svete, mnoho ľudí sa k nim stavia skepticky. Kritici Kiyosakymu vyčítajú, že jeho diela sú často veľmi zjednodušené a málo konkrétne. Väčšinou totiž namiesto toho, aby ukazovali konkrétnu cestu za bohatstvom iba prostredníctvom krátkych príbehov a príkladov ukazujú, čo všetko sa dá dosiahnuť ak je človek otvorený voči novým príležitostiam. Ako však sám Kiyosaki priznal, množstvo z týchto príbehov je vymyslených, prípadne upravených tak, aby čitateľ lepšie pochopil pointu. Dokonca aj samotná postava bohatého otca – otca jeho kamaráta Michaela – od ktorého sa Kiyosaki v mladosti učil ako narábať s peniazmi je zrejme vymyslená. Ani on ani Michael sa totiž nikdy na verejnosti neobjavili. Okrem toho sa dá povedať, že Kiyosaki má zopár kľúčových zásad, ktoré dookola opakuje v každej knihe, a tak namiesto čítania všetkých 18 titulov si stačí prečítať tak 2 – 3.

Kiyosakimu sa tiež často vyčíta, že knihu píše diletantsky bez patričnej odbornosti a znalosti toho o čom píše. Typickým príkladom je kúpa nového Porsche, ktoré si podľa Kiyosakiho môžete smelo uplatniť ako daňovo uznateľný náklad. V praxi by ste ale niečo takého pred kontrolou z daňového úradu uplatňovali veľmi ťažko. Zaujímavé je aj to, že Kiyosaki odporúča pri obchodovaní akcií používať insider trading (obchodovanie na základe utajených informácií získaných priamo od zamestnancov danej spoločnosti), ktorý je nelegálny prakticky na celom svete.

Typickou Kiyosakiho črtou je neustále zatracovanie zamestnania ako zdroju príjmu. Tvrdí, že zamestnanci sú ako škrečky v koliesku – neustále bežia a pritom sa nikdy nikam nepohnú. Podľa neho je to preto, že sú buď hlúpi alebo neschopní. Do tejto kategórie ale zaraďuje aj všetkých manažérov, ktorí v Amerike často zarábajú lepšie než menší podnikatelia. Zaujímavé je aj to, že sám Kiyosaki bol dlhé roky zamestnancom a svoje podnikanie vykonával popri zamestnaní.

Posledným a asi najvážnejším argumentom proti Kiyosakiho dielam je, že píše o niečom, čo nikdy nedosiahol. Vo svojich knihách totiž sľubuje návod na to, ako sa stať bohatým. Hoci sa rád prezentuje ako úspešný businessman, pravda je taká, že Kiyosaki zbohatol až vďaka organizovaniu seminárov typu „ako sa stať bohatým“ a písaniu kníh s rovnakou tematikou. Jeho predchádzajúce podniky vždy nakoniec skončili bankrotom. Na túto kritiku odpovedá autor konštatovaním, že spoznať neúspech je veľmi dôležité kvoli tomu, aby sa v budúcnosti neopakoval.

Napriek tomu treba Kiyosakimu jedno uznať – má jedinečný marketing. Idea určitých pravidiel, ktoré si bohatí odovzdávajú z jednej generácie na druhú a vďaka ktorým stále bohatnú pôsobí neodolateľne. Avšak, diela Kiyosakiho nie sú ani tak úplne na zahodenie. Ponúkajú totiž alternatívny pohľad na financie a prinútia nás zamyslieť sa nad otázkami, ktoré nás doteraz nenapadli. Keďže je Kiyosaki veľmi schopný motivačný rečník, dokáže prečítanie jeho knihy človeka povzbudiť, dodať mu „pozitívnu energiu“ potrebnú na ďalšie snaženie a naštartovať ho. Lenže, k jeho knihám je vždy treba pristupovať s rezervou, a zásadne sa po ich prečítaní nevrhať do „zaručených podnikov“, ktoré Kiyosaki v knihe popisuje. Je treba si spraviť vlastné závery a odpovedať si na otázky položené v knihe sám.

 

 

Zdroj:www.kiyosaki.sk/je-bohaty-otec-autenticky/