Bill Gates 2.: Úspechy i pochybenia

 

 

Na rozdiel od konkurentov Gates pochopil, že treba viac peňazí 

investovať do predaja ako do kvality softvéru. Na druhej strane 
podcenil fenomén internetu. Dnes sa stiahol z vedenia Microsoft

Microsoft sa už od začiatku vyznačoval perfektne zorganizovaným obchodom, budovaním obchodnej siete. Sústredil sa najmä na rýchlosť a dostupnosť, menej na technickú dokonalosť výrobkov. Veľký obchod stojí veľa peňazí a medzi konkurentmi mal iba Gates jasnú predstavu, že software má úžasnú budúcnosť a že sa mu investície mnohonásobne vrátia. „Podnikanie potrebuje opatrnosť,“ vraví Bill, „ale aj rozlet a odvahu podstúpiť riziko. Nebojte sa, že urobíte chyby. Z nich sa môžete najlepšie poučiť.“

V prvej polovici deväťdesiatych rokov Microsoft dokonale ovládol trh. „Prežiješ, keď ľudia potrebujú to, čo máš. Ale nesmú mať na výber,“ vyhlásil vtedy cynicky o svojom monopole Gates. Takže pre svet mali byť jedinou možnou voľbou operačný systém Windows a kancelársky balík MS Office.

Vyšetrovanie začalo dokazovať, že firma používala pri potláčaní konkurencie príliš tvrdé lakte. Úmyselne poškodzovala chod konkurenčných programov a zamedzovala prístupu konkurentov k vlastnému kódu. Pri predaji svojich výrobkov podmieňovala kúpu jedného výrobku druhým, ak chcel napríklad ktosi Windows, musel si vziať i Office. Tieto a podobné opatrenia stáli Microsoft desiatky miliárd dolárov na odškodnom a právnych nákladoch.

Podcenil internet

Neprekvapuje, že Microsoft podcenil internet, ale to, že ho podcenil dvakrát po sebe. V čase jeho nástupu sa dá ešte váhanie pochopiť. Microsoft bol veľkou a úspešnou firmou, ktorá práve dokončovala „ovládnutie sveta“. Ťažko mohol niekto očakávať, že rozbehnutý kolos náhle presmeruje svoje sily na ovládnutie síce zaujímavého, ale v tej dobe ešte podnikateľsky nevýznamného fenoménu. To je vždy vyhradené menším, priebojným firmám.

V prvej vlne Microsoft prišiel neskoro, ale obstál celkom dobre. Podarilo sa mu zničiť softwarového konkurenta Netscape Navigator a dokonca získal aj podiel medzi webovými portálmi. Lenže v roku 2000 Microsoft svoju expanziu na internete celkom zastavil a vonkoncom nevystihol smer ďalšieho vývoj. Google ho zastihol celkom nepripraveného, a to už nevravíme o ďalších veľkých trendoch: hudbe, videách a ďalších službách cez internet.

Ako je to možné? Firma predsa mohla byť perfektne pripravená na masívnu internetovú expanziu. Mala zvučné meno, veľkú moc, nadbytok peňazí a tisíce programátorov. Ako to, že neprišla na ideu kvalitného vyhľadávača a kontextovej reklamy, s ktorou dobýva svet Google? „Úspech je zlý učiteľ,“ vysvetľuje Gates. „Kvôli nemu si chytrí ľudia myslia, že nemôžu prehrať.“

 Strata motivácie

V deväťdesiatych rokoch, pre Microsoft najúspešnejších, firmu postihol veľký odliv mozgov, najmä z oblasti softwarového vývoja. Generácia , ktorá prišla do Microsoftu v osemdesiatych rokoch meniť svet, mu obetovala desať rokov tvrdej práce bez oddychu, víkendov a dovoleniek. Dosiahla úspech i bohatstvo a napokon stratila motiváciu.

Plyn postupne uvoľňoval aj Bill Gates. Začal hrať golf a čoraz viac oddychovať. V roku 1994 sa konečne oženil s manažérkou Microsoftu Melindou Frenchovou, s ktorou má tri deti. O šesť rokov neskôr odovzdal funkciu generálneho riaditeľa svojmu dlhoročnému priateľovi Stevovi Ballmerovi a prešiel na novo vytvorenú pozíciu hlavného softwarového architekta. Zároveň založil svetoznámu charitatívnu nadáciu Billa a Melindy Gatesových.

Čas na zmenu

V roku 2006 oznámil, že v priebehu nasledujúcich dvoch rokoch opustí všetky manažérske funkcie vo firme a od júla tohto roku bude v nej fungovať len ako predseda správnej rady a poradca. Microsoftu sa vyhol po úspešnej generačnej výmene osud „počítačových dinosaurov“, z ktorých prežila len IBM. Vďaka tomu stále plynú Gatesovi, najväčšiemu akcionárovi firmy, obrovské zisky.

Bill z nich venuje čoraz väčšiu časť svojej nadácii, ktorej chce po svojej smrti odovzdať drvivú väčšinu svojho majetku. Pracuje v nej aj Billov otec William, ktorý bol kedysi presvedčený, že jeho syn môže čosi významného dosiahnuť len s diplomom z prestížnej vysokej školy. O Gatesovej nadácii si viac povieme v nasledujúcej záverečnej časti.

 

Zroj:www.zivnostnik.sk/node/168